Spuszczel pospolity

Gatunek ten należy do rodziny kózkowatych (Cerambycidae). Chrząszcz spuszczela pospolitego długości 7-25 mm, jest czarny lub ciemnobrunatny, o wyraźnie spłaszczonym ciele, pokrytym krótkimi, szarymi włoskami. Na pokrywach skrzydłowych widoczne są dwie jasne przepaski o nieregularnym kształcie, a na przedniej części tułowia dwa czarne, wytarte guzy. Jest to gatunek występujący w Eurazji i Afryce Północnej. Z kontynentu euroazjatyckiego został zawleczony również do Ameryki Północnej i Południowej, Afryki Południowej i Australii. Gatunek ten rozwija się wyłącznie w martwym drewnie iglastym – materiale konstrukcji lub wyrobów. Jest to najgroźniejszy szkodnik drewna w obiektach budowlanych w Polsce. Zasiedla drewno konstrukcyjne, stolarkę budowlaną, meble, deski podłogowe itp. Zasadniczo na tym gatunku przeprowadzane są wszelkie testy środków i metod ochrony drewna w konstrukcjach i wyrobach.

Chrząszcze tego gatunku pojawiają się od połowy czerwca do połowy sierpnia. Pojedyncze osobniki w ogrzewanych budynkach mogą pojawić się nawet wiosną lub w zimie. Jest to gatunek ciepłolubny – chrząszcze nie latają i nie składają jaj w temperaturze poniżej 25°C. Optymalna temperatura dla rozwoju larw to 25°C. Ze względu na ciepłolubność spuszcel pospolity często opanowuje więźby dachów.

Samice wabione są do drewna zapachem terpenów (zwłaszcza α-pinenu). Uważa się, że gatunek ten zasadniczo nie pojawia się w drewnie mającym wiek powyżej 150 lat. Po kopulacji samica składa zazwyczaj ok. 200 jaj, ale może złożyć ich nawet 500. Dolną granicę dla rozwoju larw stanowi 8% wilgotności drewna, optimum 26-50%. Rozwój tego gatunku w drewnie zazwyczaj trwa 3 – 6 lat (krańcowo 2 – 18 lat). Gatunkiem szczególnie lubianym przez spuszczela pospolitego jest sosna. Przy licznym zasiedleniu drewna niszczona zostaje strefa bielu – dojrzała twardziel nie jest niszczona. Spuszczel pospolity jest owadem o średniej wielkości i w warunkach konstrukcji budowlanych nie ma wielu naturalnych wrogów, toteż zniszczenie drewna postępuje dość szybko.

Spuszczel pospolity zdjęcia


Tekst autorstwa prof. dr hab. Adama Krajewskiego.


Zwalczamy szkodniki drewna!
Nie masz pewności co gryzie Twoje drewno? Zadzwoń!